535 007 003     Pon-Pt 8:00-16:00

Meble do salonu - jak dobrać odpowiednią kanapę?

22-09-2020

Właściwie dobrana kanapa to podstawowy mebel każdego salonowego wnętrza. Jednak w dobie tak dużej różnorodności mebli wypoczynkowych i mnogości opcji, niekiedy ciężko jest samodzielnie wybrać odpowiednią kanapę do swojego salonu. Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować przy jej wyborze, dzięki nim kanapa będzie zarówno stylowa, jak i funkcjonalna. 

Rodzaj i rozmiar kanapy

Pierwszą kwestią, jaką należy określić jest zdecydowanie, czy kanapa ma być wyłącznie meblem do wspólnego spędzania wolnego czas, czy również meblem do spania. Jest to kwestia kluczowa, gdyż funkcja ta znacząco wpływ na typy mebli, które bierze się pod uwagę.

Ponadto istotną rolę w wyborze kanapy odgrywa wielkość samego pomieszczenia. Im jest ono przestronniejsze, tym mamy więcej dostępnych możliwości. Dlatego też, przed dokonaniem wyboru co do wielkości kanapy, warto rozłożyć na podłodze chociażby gazety w wymiarach sofy, jaka nas interesuje. Pozwoli to ocenić, jak kanapa o konkretnych gabarytach będzie się prezentować we wnętrzu.

meble do salonu

Materiał i kolor kanapy

Kolejnym istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kanapy do salonu jest materiał obicia. Wyróżnia się dwa główne typy obić: skórzane i tkaninowe. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi wymaganiami – należy określić, czy sofa ma być reprezentacyjna czy raczej praktyczna? W tej kwestii należy również wziąć pod uwagę jej odporność na zabrudzenia i zniszczenia.

Równie istotną kwestią, jak materiał jest kolor obicia. Musi on współgrać ze stylem, w jakim zaaranżowane zostało dane wnętrze. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż o ile kolor ścian można łatwo zmienić, to sofę kupuje się zazwyczaj na lata. Dlatego też, najbezpieczniejszą opcją są kanapy w neutralnych odcieniach takich jak szarość, brąz czy czerń. Popularne są również białe i beżowe obicia, ale w ich przypadku należy mieć na uwadze, iż znacznie łatwiej będą ulegały zabrudzeniom.

Należy pamiętać, iż pokój dzienny to miejsce reprezentatywne każdego domu oraz mieszkania. Dlatego też, wybierając meble do salonu należy kierować się nie tylko względami funkcjonalnymi, ale również estetycznymi. Odpowiednia kanapa to jeden z elementów, który znacząco wpływa na całość aranżacji tego wnętrza. Dlatego warto przyłożyć się do znalezienia modelu, który sprosta powyższymi wymaganiom i idealnie dopełni charakter całego pomieszczenia.