535 007 003     Pon-Pt 8:00-16:00

Materac do łóżka - jaki kupić?

01-04-2020

Wygodny materac to podstawa udanego wypoczynku. Jednak ogromna ilość technologii, rodzajów czy samych modeli materacy sprawia, iż niekiedy znalezienie dla siebie optymalnego rozwiązania nie jest wcale proste. Dlatego też, planując zakup materaca, warto najpierw dowiedzieć się więcej na temat dostępnych typów i poznać ich budowę oraz przeznaczenie.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to rodzaj materacy zbudowanych w oparciu o system pojedynczych sprężyn. Sprężyny kieszeniowe mają kształt walca i są raczej niewielkie, przez co w niektórych materacach może być ich nawet 1000. Sprężyny w tego typu materacach są umieszczane w woreczkach wykonanych z tkaniny. Poszczególne woreczki są ze sobą zszyte w rzędy, które dalej łączy się w połowie wysokości. W efekcie czego, każda sprężyna pracuje niezależnie od pozostałych, przez co materac lepiej dopasowuje się do kształtu ciała.

Materace kieszeniowe charakteryzują się tzw. elastycznością punktową, co oznacza, iż na punktowy nacisk odpowiada punktowo. Tego rodzaju materace posiadają od 5 do 7 stref twardości, dzięki czemu mocniej amortyzują silniejszy nacisk niektórych części ciała, a pozostają bardziej miękkie w innych strefach.

materac

Materace bonellowe

Materace bonellowe wzięły swoją nazwę od rodzaju sprężyny, jak jest w nich wykorzystywana. Sprężyna ta ma formę klepsydry, co oznacza, iż z obu stron zwęża się ku środkowi. Dzięki temu, materace zbudowane na podstawie sprężyn bonellowych charakteryzują się tzw. sprężystością progresywną – im silniejszy nacisk, tym większy opór sprężyn.

Ponadto wkład bonellowy stanowi połączenie pojedynczych sprężyn, które tworzą system sprężyn spiętych spiralnym drutem. Ten typ łączenie nazywany jest łączeniem sztywnym i wyróżnia go to, iż w momencie nacisku ciała człowieka na materac, nacisk ten rozkłada na całej powierzchni materaca. Materace bonellowe charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością, dużą wytrzymałością oraz odpornością na duży ciężar fizyczny.

Materace lateksowe

Materace lateksowe to rodzaj materacy, który wyróżnia się doskonałą ergonomią. Ciało jest przez nie równomierniej podpierane, a sam materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, jak i reaguje na zmiany pozycji. Lateks, jako materiał, wyróżnia się wzorcową elastycznością punktową oraz porowatą strukturą. Materace lateksowe posiadają także system otworów, który zapewnia ich ciągłą wentylację.

Lateks jest bardzo wytrzymałym, ale raczej ciężkim materiałem, dlatego też, nierzadko jako rozwiązanie alternatywne stosuje się materace piankowe, wykonane z lżejszej pianki wysokoelastycznej.