535 007 003     Pon-Pt 8:00-16:00

Jakie są rodzaje materacy do spania?

17-12-2019

Wybór łóżka to ważniejsza decyzja niż można by się spodziewać. Czasem, podejmujemy ją głównie na podstawie wyglądu - to ogromny błąd. Oczywiście wygląd jest ważny, nikt nie oczekuje, że świadomie kupimy sobie brzydkie łóżko i przez najbliższe kilka lat będziemy się zastanawiali "dlaczego". Choć być może miałoby to też plusy - szybciej byśmy zasypiali, żeby nie myśleć o naszym wyborze. Odłóżmy jednak żarty na bok - jedna z maksym przypisywanych Marcelowi Achardowi mówi bowiem, że w życiu ważne są dwie rzeczy - dobre łóżko i wygodne buty. To przecież w każdym z nich spędzamy 1/3 naszego życia.

Właściwa konfiguracja łóżka

Jeśli zatem zgadzamy się jak ważną rolę odgrywa łóżko, to zapoznajmy się też z naszymi możliwościami. W sypialni najczęściej stosuje się klasyczne łóżko - z ramą, stelażem i materacem. Rama odpowiada głównie za kwestie estetyczne, jeśli więc wygląd jest dla nas ważny, stelaż - za równomierne i prawidłowe podtrzymywanie materaca - wybierając stelaż upewnijmy się, że wytrzyma ciężar, jaki będzie musiał - warto rozważyć model z nóżką wzmacniającą pośrodku. Najważniejszy jednak jest wybór materaca.

Jak dobrać materac?

Przede wszystkim pamiętajmy o wyborze odpowiedniego rozmiaru - gdy już to zrobimy - przyjdzie czas na wybór modelu.

Materace kieszeniowe

To w pewnym sensie odpowiednik materacy sprężynowych, które możemy spotkać w niektórych starszych łóżkach. Charakteryzują się jednak jednym, bardzo praktycznym udogodnieniem - każda ze sprężyn (a może być ich kilkaset) umieszczona jest w swojej kieszeni i odseparowana jest od pozostałych sprężyn. W rezultacie, ugięcie jednej z nich ma bardzo niewielki wpływ na uginanie pozostałych, jeśli zatem mamy tendencję do wiercenia się w łóżku, to wreszcie nasz partner przestanie być budzony przez ruchy całego materaca. Jest to też dobre rozwiązanie jeśli śpimy samemu - bez zastosowania kieszeń mogło się zdarzać, że nasze poruszanie się we śnie przekładało się na ruchy reszty łóżka, co nas czasem wybudzało ze snu. Materace kieszeniowe materace są też wyjątkowo trwałe - to trudna do pominięcia zaleta, gdyż materace kieszeniowe utrzymują swoją jakość przez wiele lat.

Materace bonellowe

Tu, podobnie jak w przypadku materacy kieszeniowych podstawę konstrukcji stanowią sprężyny. Tym razem nie są one umieszczone w kieszeniach, nie zawsze jednak jest to przecież wymagane. Gdy śpimy samemu, główna zaleta kieszeni "nie budzimy drugiej osoby" jest mniej istotna, ale nawet z tym można sobie poradzić. Wystarczy zamiast jednego dużego materaca wybrać dwa mniejsze, wtedy ruch na naszym materacu nie będzie się przenosił na drugi. W zamian możemy korzystać z zalet tego typu materaca - dużej wytrzymałości i odporności na obciążenia. Nie bez znaczenia jest też dość niska cena.

Materace piankowe

Tym razem rezygnujemy ze sprężyn, które kojarzą się niektórym z łóżkiem babci. Zamiast tego, zastosowana jest specjalna pianka, stanowiąca główny element konstrukcyjny materaca. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie charakterystyki materaca w bardzo szerokim zakresie. W zależności od tego, czy wybierzemy materac z pianką termoelastyczną, poliuretanową czy inną - zmieniać się