535 007 003     Pon-Pt 8:00-16:00

Jaki materac wybrać: sprężynowy czy piankowy?

04-06-2019

Wybór materaca to wyjątkowo ważna decyzja, determinująca komfort i jakość snu danej osoby, co z kolei wpływa na jej ogólne samopoczucie. Można zatem uznać, że podczas zakupu materaca, niezbędne staje się wnikliwe zweryfikowanie dostępnych możliwości oraz dokonanie selekcji, uwzględniającej indywidualne preferencje. Spośród popularnych i obecnych w sklepach modeli, największym zainteresowaniem cieszą się materace piankowe oraz sprężynowe. Który z nich okazuje się korzystniejszy?

materac 90x200

Podstawowe zalety materacy sprężynowych – kiedy warto je nabyć?

Materace sprężynowe wydają się jednymi z najbardziej tradycyjnych modeli. Ich konstrukcja opiera się na obecności sprężyn, których ułożenie sprzyja dopasowywaniu się materaca do ciężaru oraz pozycji ciała. Sprężyny w materacu mogą pozostać nie osłonięte lub być umieszczone w specjalnych kieszeniach. W pierwszym przypadku, układ sprężyn podnosi ich odporność na obciążenia, dzięki czemu doskonale sprawdzają się wobec osób cięższych.

Materace sprężynowe, nazywane bonellowymi charakteryzują się umieszczeniem każdej sprężyny w oddzielnej kieszeni – podobna konstrukcja sprzyja dostosowywaniu się materaca do różnych sił nacisku. Materace tego typu sprawdzą się wobec par, gdyż niwelują wpływ ruchów partnera na ułożenie sprężyn w nie zajmowanej przez niego części.

Materace piankowe – doskonałe w kilku sytuacjach

W odróżnieniu do omówionych powyżej sprężynowych modeli, piankowe materace pozbawione są sprężyn, a ich funkcjonalność opiera się na porowatej strukturze pianki. Dzięki temu możliwa staje się bezustanna wentylacja. Warto podkreślić, że materace wykonane z pianki cechują się właściwościami antyalergicznymi, przeciwgrzybicznymi oraz antybakteryjnymi – staną się więc świetną propozycją dla osób wrażliwych na czynniki alergizujące. Wchłaniając pot i wilgoć, gwarantują komfort snu. Ponadto, materace piankowe doskonale dostosowują się do ciężaru i pozycji ciała ich użytkownika. Najbardziej popularnym okazuje się materac piankowy 90x200 – ten rozmiar jest bowiem wyjątkowo uniwersalny.

Bez względu na wybór materaca, należy pamiętać o jego regularnym odwracaniu – co najmniej raz na pół roku materac powinien zostać obrócony, co zniweluje ryzyko jego odkształcenia. Ma to odniesienie zarówno do modeli sprężynowych, jak i piankowych. Wobec przedstawionej różnorodności dostępnych w sklepach materacy, można stwierdzić, że każdy ma sposobność wyboru najbardziej odpowiadającego mu modelu. Warto gruntownie przeanalizować swoje potrzeby, co umożliwi dokonanie trafnego i satysfakcjonującego zakupu.

 

Więcej na temat poprawnego doboru materaca można przeczytać również we wpisie http://www.meblejana.pl/blog/materac-do-lozka-jaki-kupic.html