Fotel do kącika czytelniczego w domu - jaki wybrać?

12-06-2017

Miłośnicy czytania pochłaniają książki i czasopisma niemal w każdym miejscu. Długa lektura wymaga jednak odpowiednich warunków, dlatego warto zorganizować w domu kącik czytelniczy. Podstawą jego wyposażenia powinien być przede wszystkim wygodny fotel.

kącik czytelniczy

Na co zwrócić uwagę wybierając fotel?

W fotelu do czytania nierzadko spędza się kilka godzin pod rząd, dlatego komfort użytkowania jest najważniejszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę wybierając tego typu mebel. Nie bez znaczenia pozostaje również jego wygląd i budowa, a także materiał obicia. Najczęściej fotel do salonu posiada poszycie ze skóry, weluru, bawełny lub żakardu. Na wygodę użytkowania wpływ ma jednak nie tylko tkanina, ale również rodzaj wypełnienia zastosowany w siedzisku. Najczęściej używa się pianki poliuretanowej, granulatu styropianowego oraz sprężyn. Wypełnienia te bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, a odpowiednio wyprofilowane oparcie gwarantuje wsparcie dla kręgosłupa. Warto pomyśleć tez o niedużych elementach dodatkowych, usprawniających korzystanie z fotela. Może to być np. stolik kawowy z odpowiednio dobraną lampą.

Jaki typ fotela wybrać?

Najlepsze pod względem stabilizacji kręgosłupa są fotele biurowe, jednak ich wygląd nie prezentuje się zbyt dobrze w salonie. Dlatego lepiej wybrać wygodny fotel ergonomiczny, posiadający szerokie podłokietniki i wysoki zagłówek zagięty po bokach. Niezależnie od pozycji przyjętej podczas lektury, taki mebel zapewnia idealne oparcie dla głowy. Komfortowym dodatkiem może być na przykład pufa, która idealnie sprawdza się jako podnóżek. Innym rozwiązaniem do kącika czytelniczego może być szezlong, czyli fotel posiadający wydłużone siedzisko. Można go użytkować w pozycji półleżącej, dzięki czemu pozwala na rozprostowanie nóg i wygodne czytanie. Decydując się na fotel do salonu, warto pamiętać o dopasowaniu go do aranżacji wnętrza. Mebel do kącika czytelniczego może być elementem większego zestawu wypoczynkowego, bądź też osobnym i bardziej kontrastującym dodatkiem.