535 007 003     Pon-Pt 8:00-16:00

Czym różni się sofa od kanapy?

14-11-2019

Kupno łóżka to bardzo ważna decyzja- spędzimy przecież w nim wiele lat. Nie jest to jednak łatwa decyzja, gdyż podczas wybierania musimy pogodzić ze sobą kwestie estetyczne (ogólny wygląd łóżka, wzór i kolor tkaniny obiciowej, zastosowane materiały etc.) oraz praktyczne - rodzaj materaca, czy też ogólnie rodzaj łóżka. A jakie mamy do wyboru i czym się one wyróżniają - przyjrzyjmy się kilku przykładom.

kanapy

Jakie meble wypoczynkowe sprawdzą się najlepiej w naszym wnętrzu?

Dość naturalnym wyborem wydaje się być klasyczna kanapa. Ten rodzaj mebla pojawił się już około XVII wieku i co prawda różnił się oczywiście od tego, co oferują dzisiejsze sklepy, to posiadała już wszystkie te cechy, które charakteryzują ten rodzaj mebla: miękkie i wygodne siedzisko oraz obecność poręczy. Tu jednocześnie możemy zaobserwować pierwszy element odróżniający kanapę od sofy. Ta druga bowiem zamiast poręczy wykorzystuje rodzaj wałków, dodatkowo zastosowano w niej oparcie o owalnym kształcie - równie miękkie i komfortowe co siedzisko w kanapach. Różnic jest zresztą więcej i pozwolą nam one podjąć decyzję - które z mebli zagości w naszym domu.

Kanapa oznacza uniwersalność

Jeśli nasza powierzchnia jest dość ograniczona, to musimy planując umeblowanie - uwzględnić elementy o kilku funkcjonalnościach. Tak jak pralko-suszarka również kanapa pozwala nam zaoszczędzić miejsce, zapewniając możliwość zarówno odpoczynku dziennego, jak i nocnego. Kanapę bowiem można bez problemu rozłożyć - będzie nam wtedy służyła jako całkiem komfortowe łóżko, a po przebudzeniu nie będzie zajmowała niepotrzebnie miejsca i będzie po prostu służyła jako mebel do siedzenia. Zresztą, nawet jeśli na co dzień nie planujemy wykorzystywać naszej kanapy do spania - to taka możliwość stanie się bardzo atrakcyjna, gdy będziemy musieli kogoś przenocować, albo po prostu gdy któryś z domowników jest chory i będziemy chcieli się trochę odizolować w nocy.

Sofa - gdy komfort jest najważniejszy

Sofy są może i mniej uniwersalne od kanap, mają jednak nad nimi wielką przewagę - jest to zwiększony komfort. Są one zazwyczaj zdecydowanie bardziej miękkie i przytulne. Dodatkowo - sam fakt, że są trochę niższe sprawia, że gdy już usiądziemy na sofie, to będziemy chcieli jak najbardziej oddalić moment, w którym będziemy musieli z niej wstać. Również wygląd sofy jest na ogół ciekawszy, a przy tym bardziej różnorodny. Brak konieczności rozkładania sprawia, że możliwe jest zaprojektowanie zarówno minimalistycznej, jak i bardzo rozbudowanej sofy.